36.8 C
Skopje
петок, јули 30, 2021

Свет

- Advertisement -

СЗО со ново предупредување до светот: Кажаа што треба да сфатат луѓето

Глобалното искоренување на коронавирусот во моментов не е разумна цел, рече Дејвид Набаро, специјален пратеник на Светската здравствена организација (СЗО) за короната. ''Човештвото ќе мора...

Нов шок на пазарот на криптовалути: Биткоинот претрпе огромен ПАД

Најстарата и најпопуларна крипто валута во светот, биткоинот, вчера продолжи со падот, за што дополнително придонесе и последниот твит на Илон Маск. Оваа дигитална паричка...

Институтот во Вухан работел за кинеската војска. – ЦИА располага со сите информации за вирусот, вели Помпео

Поранешниот државен секретар на САД, Мајк Помпео, изјави дека Институтот за вирусологија во Вухан се занимава со воени истражувања, пренесува Фокс њуз. Со сигурност можам...

Нов опасен сој на Ковид-19 се шири низ Европа, летните одмори доведени во прашање

Одморите во странство може да бидат загрозени ова лето поради страв од нов вид на коронавирусот, кој наводно потекнува од Непал и се шири...

Германскиот министер за здравство обвинува: Балканците ни го донесоа коронавирусот

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, и покрај бранувањата кои ги предизвика во јавноста и натаму стои на својот став дека патувањата во посета...

Трагедиja – фудбалер почина среде натпревар кој се играше во чест на неговиот брат во Италија

Фудбалска Италија е во тага, 29-годишниот фудбалер Џузепе Перино почина од срцев удар во Поџиомарино кој се наоѓа во близина на Неапол и...

Не било проблем: Втората вакцина може да биде различна од првата – ефектот е ист, ваква одлука донесе научниот одбор на Канада

Научниот одбор што ја советува канадската Влада за вакцините вчера даде одобрение да може да се промени вакцината против COVID-19 кога се прима втората...

Што се случува : Во Италија дневно изчезнуваат повеќе од 20 деца

Вонредниот комесар на владата за исчезнати лица, Силвија Ришо, изјави пред 25 мај, кој се одбележува како Ден на исчезнати лица, дека „феноменот на...

Агенти на КГБ и воен авион за да го фатат: Што толку му згрешил Проташевич на Лукашенко?

Роман Проташевич знаеше дека нешто не е во ред кога авионот „Рајанер“ со кој леташе од Атина до Вилнус се сврте кон Минск, пренесува...

ОФИЦИЈАЛНА статистика: Познат бројот на лица што се заболеле откако примиле вакцина – еве колку

Американскиот Центар за контрола и превенција болести објави дека само 0,01 отсто од Американците кои досега примиле две дози вакцини против ковид-19 во изминатиов...
- Advertisement -

Must Read

Стравично видео: 9 туристи загинаа при лавина на карпи

Девет туристи загинаа, а неколку се повредени откако лавина од карпи удри се свлече во долината Сангла на Химачал Прадеш во Индија. На застрашувачкото видео,...
- Advertisement -

Ќе се зголеми цената на кафето во светот поради силно снежно невреме во Бразил

Бразил од секогаш важел за држава со вечно лето, преубави плажи и високи температури. Но на југот на Бразил деновиве врнеше силен снег што...

НЕМОЌ на Србинот: Зверев го разби во Токио, Ѓоковиќ викаше кон своите навивачи (ВИДЕО)

Шокантен момент од полуфиналето на Олимписките игри, каде најпрво делуваше дека Новак Ѓоковиќ има се во свои раце. Првиот тенисер на светот го доби првиот...

Денеска е Огнена Марија: Заштитничка на жените која пали и казнува со оган, ова никако не треба да го правите

Светата великомаченица Марина е родена во Антиохија и е ќерка на жрец-идолопоклоник. На 15 (според други на 16 годишна возраст) по свирепо мачење ѝ...
error: Content is protected !!