39.8 C
Skopje
петок, јули 30, 2021

Свет

- Advertisement -

Европската комисија постигна договор со „Модерна“ за набавка на вакцината против Ковид-19

Европската комисија постигна договор со американската биотехнолошка компанија „Модерна“ за набавка на нејзината вакцина против Ковид-19, изјави денеска официјален претставник на ЕУ. Минатата недела, „Модерна“...

САД: Русија со Северен Поток 2 сака да ги има под контрола европските држави

Доналд Трамп и Џо Бајден се многу различни. Сепак, тие сепак имаат една заедничка работа: обајцата се против гасоводот „Северен поток 2“, рече...

САД: Започна преземањето на власта

САД – Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта.  Ова се случи откако...

Нова реалност во авионите

Шефот на австралиската авиокомпанија „Квантас“ изјавил дека компанијата планира да го постави условот за патување со меѓународните летови е задолжително вакцинирање на патниците и...

Германија и Шпанија се подготвуваат за вакцинирње

Германија и Шпанија се меѓу првите земји што планираат вакцинирање против КОВИД-19. Германскиот министер за здравство Јенс Спан објави дека неговата земја може да...

Иако има само пет години, принцезата Шарлот е многу влијателна врз кралицата, и ги промени сите планови за предавање на круната!

Светските медиуми веќе одамна на големо пишуваат дека кралицата Елизабета Втора наредната година ќе ја предаде круната најверојатно на својот син, 71- годишниот принц...

Валери Соловеј : ПУТИН Е БОЛЕН ОД РАК , БЕШЕ ОПЕРИРАН ВО ФЕВРУАРИ !

Познат критичар на рускиот претседател тврди дека Владимир Путин имал рак и отишол на операција на почетокот на оваа година, пишува „Дејли меил“. Валери Соловеј,...

Модерна : Вакцината ке биде помеѓу 25 и 37 долари

Фармацевтската компанија Модерна ќе ја продава својата вакцина против коронавирус на државите по цена од 25 до 37 долари за доза, во зависност од...

Дали Ковид 19 е пуштен од лабараторија во Вухан

Според канадскиот адвокат за патенти Дејвид Шварц: „Не можете да патентирате болест како што е рак или грип. Но, ако зборуваме за патент...

САД : Барање за одобрување на првата вакцина

Десет месеци откако беше секвенциониран новиот коронавирус SARS-CoV-2, американската фармацевтска компанија „Pfizer“ и нејзината партнерска германска биотехнолошка компанија „BioNTech“, побараа во петокот од американската...
- Advertisement -

Must Read

Бугарија изрази разочарување од Резолуцијата на Собранието на С Македонија донесена вчера

Бугарија изрази разочарување од Резолуцијата на Собранието на С Македонија донесена вчера и со жалење констатира дека таа доаѓа во моменти кога дијалогот меѓу...
- Advertisement -

ВИДЕО од Македонија кое ќе ве остави без збор: На сред пат – МЕЧКА, погледнете што прави

На социјалните мрежи се појави неверојатно видео, кое носи воодушевеност, но во ист момент и загриженост. Дали сето тоа е убаво или пак опасно. Коментарите...

Вицепремиерката и министерка,Доника Гервала иницијативата од Нови Сад е опасна

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Гервала Шварц, денеска на прес-конференција со шефот на дипломатијата Бујар Османи во Скопје,...

Максим молчеше, па порача: КОНЕЧНО – смогнаа сила

Фејсбук статус на градоначалникот на СДСМ, Максим Димитриевски: Вчера Собранието со консензус ја усвои Резолуцијата за утврдување на државните позиции во контекст на блокадите на...
error: Content is protected !!