21.8 C
Skopje
вторник, јуни 15, 2021

Свет

Нa вeтeринaр однеле пoвредeн инсeкт – тoj нaпрaвил дeлo koe ги збунило сите

Еден лекар од Тајланд неодамна на својот ,,Фејсбук'' профил сподели фотографија со несекојдневен пациент - инсект кој го пронашол прегазен на пат. Тану Лимпатанавник бил...

СЗО со ново предупредување до светот: Кажаа што треба да сфатат луѓето

Глобалното искоренување на коронавирусот во моментов не е разумна цел, рече Дејвид Набаро, специјален пратеник на Светската здравствена организација (СЗО) за короната. ''Човештвото ќе мора...

Нов шок на пазарот на криптовалути: Биткоинот претрпе огромен ПАД

Најстарата и најпопуларна крипто валута во светот, биткоинот, вчера продолжи со падот, за што дополнително придонесе и последниот твит на Илон Маск. Оваа дигитална паричка...
- Advertisement -

Институтот во Вухан работел за кинеската војска. – ЦИА располага со сите информации за вирусот, вели Помпео

Поранешниот државен секретар на САД, Мајк Помпео, изјави дека Институтот за вирусологија во Вухан се занимава со воени истражувања, пренесува Фокс њуз. Со сигурност можам...

Нов опасен сој на Ковид-19 се шири низ Европа, летните одмори доведени во прашање

Одморите во странство може да бидат загрозени ова лето поради страв од нов вид на коронавирусот, кој наводно потекнува од Непал и се шири...

Германскиот министер за здравство обвинува: Балканците ни го донесоа коронавирусот

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, и покрај бранувањата кои ги предизвика во јавноста и натаму стои на својот став дека патувањата во посета...

Трагедиja – фудбалер почина среде натпревар кој се играше во чест на неговиот брат во Италија

Фудбалска Италија е во тага, 29-годишниот фудбалер Џузепе Перино почина од срцев удар во Поџиомарино кој се наоѓа во близина на Неапол и...

Не било проблем: Втората вакцина може да биде различна од првата – ефектот е ист, ваква одлука донесе научниот одбор на Канада

Научниот одбор што ја советува канадската Влада за вакцините вчера даде одобрение да може да се промени вакцината против COVID-19 кога се прима втората...

Што се случува : Во Италија дневно изчезнуваат повеќе од 20 деца

Вонредниот комесар на владата за исчезнати лица, Силвија Ришо, изјави пред 25 мај, кој се одбележува како Ден на исчезнати лица, дека „феноменот на...

Агенти на КГБ и воен авион за да го фатат: Што толку му згрешил Проташевич на Лукашенко?

Роман Проташевич знаеше дека нешто не е во ред кога авионот „Рајанер“ со кој леташе од Атина до Вилнус се сврте кон Минск, пренесува...

ОФИЦИЈАЛНА статистика: Познат бројот на лица што се заболеле откако примиле вакцина – еве колку

Американскиот Центар за контрола и превенција болести објави дека само 0,01 отсто од Американците кои досега примиле две дози вакцини против ковид-19 во изминатиов...

Почина првиот машки пациент кој ја прими првата доза од вакцината на Фајзер – сепак не е поврзано со тоа

Почина британецот Вилијам Шекспир кој беше првиот маж во светот кој ја прими вакцината против Ковид-19. Британските здравствени власти објаснија дека 81-годишниот Шекспир почина...

Oдеше на редовни прегледи, резултатите беа одлични, но туморот порасна: Апелирам до жените да се грижат за ОВА

Наставничката првпат ги почувствувала симптомите во јуни 2020 година, но верувала дека станува збор за бактериска инфекција. Дона Бредбери (37) е наставничка и мајка на...
- Advertisement -

Must Read

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...
- Advertisement -

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...
error: Content is protected !!