21.8 C
Skopje
вторник, јуни 15, 2021

Регион

Животна приказна: Побегнав од луѓето, не можев повеќе – со животните ми е милина

Ретки се тие луѓе што знаат да кажат дека на село е поубав животот. Обично помладите ги сакаат градовите заради можностите што им ги...

Поради сериозноста со новозаболени од корона вирусот: Затворени границите кај нашиот северен сосед Србија

Србија ги затегнува правилата за влез во државата. Граничните рампи ќе бидат подигнати само за целосно вакцинираните против Ковид-19, одлучи Кризниот Штаб. За...

Претставниците на партијата на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов жеcтоко pеагиpаат на предложениот амандман

Претставниците на партијата на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов жестоко реагираат на предложениот амандман со во Годишниот извештај на Европскиот парламент со кој...
- Advertisement -

Интересна животна приказна, во брак се 71 година, неговото семејство не ме сакаше бидејќи бев сиромашна

Сопружниците Баторек се венчале кога Софија (89) имала 17, а Јожо (90) само 18 години. На неговите родители не им било драго поради нивниот...

Хероина, одгледала седум сина, живеела тешко, немале ништо– еве како денес живее оваа мајка

Целиот свој живот Јованка Ѓуриќ била многу скромна и никогаш немала никакви барања. Многу се борела за своите седум сина да им обезбеди се,...

Захариева: Бугарија со месеци предлага заседание

Имаме сериозни контакти на оваа тема. Се обидуваме да подготвиме предлог протокол на комисијата. Во неа има конкретни работи – историската комисија, да не...

(ВИДЕО) ТЕНЗИЈАТА РАСТЕ: Полицијата го возврати ударот – демонстрантите за момент се повлекоа

Ескалираше состојбата на протестите за „Монструм“. Поединци од протестот се обидуваа да предизвикаат инциденти. Екипата на МИА беше нападната на протестот, по што привремено беше...

Тешка судбина на мајка на три деца која почина од премрзнувањe

Ивана Ј. (34), мајка на три деца, почина од смрзнување во понеделникот во селото Леце кај Медвеѓе, а нејзиното тело било пронајдено откако неколку...

Бугарија со олеснување делумно : Учениците и студентите од Македонија ќе можат да влегуваат во Бугарија без ПЦР тест

На учениците и студентите од Македонија, од Грција, од Турција, од Србија и од Романија кои патуваат дневно или барем еднаш неделно во Бугарија...

Најнова вест: Обид за државен удар во Србија – ова се деталите

Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека прислушувањето на претседателот на државата и членовите на неговото семејство е практично државен удар. Во интервју за Блиц,...

Владите во Скопје и Софија наскоро ќе треба да го дефинираат датумот

Акцискиот план за спроведување на договорот за добрососедство меѓу Северна Македонија и Бугарија е дефиниран, потврди премиерот Зоран Заев. Тој рече дека следната недела...

Косово со старо нов премеир , цпоред излезните анкети, движењето „Самоопределувањесвои повеќе од 50 проценти од гласовите на изборите, пишува „Коха.нет“.

На второ место со 15,4 проценти од гласовите е Демократската партија на Косово, а само 0,3 проценти помалку гласови има Демократската лига на Косово...

ВИДЕО: Cилна екcплозиjа сpамни cо земjа хотел во Гpциjа

Жителите во северниот грчки град Касторија ги разбуди силна експлозија, во која трикатен хотел наречен комплекс Цамис беше целосно срамнет со земја. Според досегашните...
- Advertisement -

Must Read

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...
- Advertisement -

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...
error: Content is protected !!