39.8 C
Skopje
петок, јули 30, 2021

Македонија

- Advertisement -

Две лица ПОВРЕДЕНИ по удар од гром на плажа во Охрид

Пороен дожд и грмотевици, проследени со ветер повеќе од еден час имаше во охридско-струшкиот регион, информираше порталот А1он. Веднаш по невремето, плажите останале празни, а...

Доцна синоќа Владата успешно го заврши процесот на репатријација на државјани на Република Северна Македонија од Сирија и Ирак

Доцна синоќа Владата успешно го заврши процесот на репатријација на државјани на Република Северна Македонија од Сирија и Ирак – четворица мажи – странски...

Посебноста на македонскиот јазик е светски призната и потврдена во Обединетите нации, вели поранешниот медијатор за спорот со името Метју Нимиц.

Посебноста на македонскиот јазик е светски призната и потврдена во Обединетите нации, вели поранешниот медијатор за спорот со името Метју Нимиц. Нимиц во интервју за...

Микробиологот Никола Пановски вели дека примањето вакцина е доброволен избор на секој граѓанин и никој нема право да ги присилува

Микробиологот Никола Пановски вели дека примањето вакцина е доброволен избор на секој граѓанин и никој нема право да ги присилува граѓаните да се вакцинираaт. Затоа,...

Министерката за образование, Мила Царовска остро ги негираше шпекулациите дека ќе се воведува сексуално образование за учениците

Министерката за образование, Мила Царовска остро ги негираше шпекулациите дека ќе се воведува сексуално образование за учениците. „Лажните вести и монтажи по социјалните мрежи се...

Семејство кое било во автомобил во дефект на патот Штип-Кочани за влакно се спаси од запалено стрниште

Семејство кое било во автомобил во дефект на патот Штип-Кочани за влакно се спаси од запалено стрниште од земјоделци од Чешиново-Облешево. Пожарникарите од Кочани веднаш...

ДАЛИ Е МОЖНО ЗАЛАДУВАЊЕ: Денеска нè очекува променливо облачно и посвежо време

Денеска нè очекува променливо облачно,и посвежо време. Во попладневните и вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен...

Дел од граѓаните на социјалните мрежи, претежно антиваксери, реагираат дека најавата за рестрикции за невакцинираните е дискриминаторска

Дел од граѓаните на социјалните мрежи, претежно антиваксери, реагираат дека најавата за рестрикции за невакцинираните е дискриминаторска По најавата на министерот за здравство Венко Филипче,...

Директорот на ЈП Државни патишта Ејуп Рустеми: Од Скопје до Охрид ќе се вози со 130 километри на час

Оваа година ќе започне изградбата на коридорот 8, а до крајот на 2025 ќе имаме автопат до граничниот премин Ќафасан, најави директорот на ЈП...

ВИДЕО: И кај нас може да падне зграда поради отворено градилиште, Водњанци загрижени

Читателка на „Слободен печат“ вечерва реагираше по повод уривањето на зграда во Белград поради поткопување на земјиштето од соседното градилиште. Таа вели дека и во...
- Advertisement -

Must Read

Бугарија изрази разочарување од Резолуцијата на Собранието на С Македонија донесена вчера

Бугарија изрази разочарување од Резолуцијата на Собранието на С Македонија донесена вчера и со жалење констатира дека таа доаѓа во моменти кога дијалогот меѓу...
- Advertisement -

ВИДЕО од Македонија кое ќе ве остави без збор: На сред пат – МЕЧКА, погледнете што прави

На социјалните мрежи се појави неверојатно видео, кое носи воодушевеност, но во ист момент и загриженост. Дали сето тоа е убаво или пак опасно. Коментарите...

Вицепремиерката и министерка,Доника Гервала иницијативата од Нови Сад е опасна

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Гервала Шварц, денеска на прес-конференција со шефот на дипломатијата Бујар Османи во Скопје,...

Максим молчеше, па порача: КОНЕЧНО – смогнаа сила

Фејсбук статус на градоначалникот на СДСМ, Максим Димитриевски: Вчера Собранието со консензус ја усвои Резолуцијата за утврдување на државните позиции во контекст на блокадите на...
error: Content is protected !!