36.8 C
Skopje
петок, јули 30, 2021

Македонија

- Advertisement -

Дваесет и тригодишна бремена жена вчера починала, но бебето е спасено еве ги деталите

Дваесет и тригодишна бремена жена вчера починала во Гинекологија „Чаир“, и тоа набрзо откако била донесена поради влошена здравствена состојба, информират од МВР. Жената...

Повторно несогласувања околу распишувањето на локалните избори

31 октомври е терминот кој власта го предлага за одржување на локалните избори. Премиерот Зоран Заев, вели тоа го барале повеќе партии, но се...

Партијата ВМРО-Народна се противи на измената на Изборниот законик во делот на отворени листи за советници со праг од 3 отсто

Партијата ВМРО-Народна се противи на измената на Изборниот законик во делот на отворени листи за советници со праг од 3 отсто. Според нив, со...

Апостол Симовски: Вакцината не е задолжителна за попишувачите иако тоа беше причина за одложување на пописот во април

Од деенс до 5 август ќе биде отворен оглас за реонски попишувачи и инструктори. Од Државниот завод за статистика ги повикуваат сите заинтересирани, како...

Во 2022 треба да започне примената на Законот за работни односи, според кој породилното отсуство ќе трае повеќе од девет месеци

Во 2022 треба да започне примената на Законот за работни односи, според кој породилното отсуство ќе трае повеќе од девет месеци. Министерката за труд...

Македонија и се е возможно : 38 годишен маж свесно си ја запалил новоизградената куќа, земјоделската механизација и други помошни објекти

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Ќ.Р.(38) од с.Смиланци, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“. На...

ВИДЕО: За прв пат по 30 години „И самиот си кажа – дојдов без една рака, а си одам со двете раце“.

Педесет и четиригодишниот пациент од Кавадарци Џафер Алија пред околу два месеца завршил во болница откако поради невнимание си ја отсекол раката со моторна...

Мнозинството членови на Комисијата за труд и социјална политика дадоа зелено светло на Законот за работни однос со кој недела ќе биде неработен ден

Мнозинството членови на Комисијата за труд и социјална политика дадоа зелено светло на Законот за работни однос со кој недела ќе биде неработен ден....

Министерството за транспорт го скрои новиот Закон за дивоградби, по првичната верзија која наиде на многу негодувања во јавноста

Министерот Бочварски кажа дека сугестиите и забелешките се вметнати и има сериозни промени во текстот на законот, но не наведе какви. Најави дека во...

Две лица ПОВРЕДЕНИ по удар од гром на плажа во Охрид

Пороен дожд и грмотевици, проследени со ветер повеќе од еден час имаше во охридско-струшкиот регион, информираше порталот А1он. Веднаш по невремето, плажите останале празни, а...
- Advertisement -

Must Read

Дополнителен мотив за вакцинирање: Два дена одмор по вакцина за вработените во администрацијата во Чешка

Владата на Чешка објави дека го усвоила предлогот да им се даде дополнителен одмор на сите вработени во јавната администрација кои се вакцинирани против...
- Advertisement -

Луѓе, не е добро: Излезе и денешната статистика – бројот на позитивни е во голем РАСТ, дали ќе има нови мерки?

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи...

Стравично видео: 9 туристи загинаа при лавина на карпи

Девет туристи загинаа, а неколку се повредени откако лавина од карпи удри се свлече во долината Сангла на Химачал Прадеш во Индија. На застрашувачкото видео,...

Ќе се зголеми цената на кафето во светот поради силно снежно невреме во Бразил

Бразил од секогаш важел за држава со вечно лето, преубави плажи и високи температури. Но на југот на Бразил деновиве врнеше силен снег што...
error: Content is protected !!