21.8 C
Skopje
петок, јули 16, 2021

Многумина останаа без збор – Заев даде свое мислење за „зелениот“ ДУИ

data-full-width-responsive="true">

Премиерот Заев, заедно со министерот Бочварски беа на увид на градежните работи на патот Кавадарци-Дреново.

Оттаму, премиерот Заев порача дека му е драго тоа што неговиот најголем коалиционен партнер, ДУИ завршил со етничката агенда и почнал да зборува за доброто на граѓаните.

Премиерот нагласи дека за Владата приоритет се зелените проекти и проблемите на граѓаните, а тоа било видено и од најголемата партија во албанскиот политички блок.

„Кога политичарите јавно излегуваат и го даваат својот збор тогаш тоа значи завет пред граѓаните и обврска тој да се исполни. Мене ми е драго што можам денеска да искоментирам дека најголемата албанска политичка партија заокружува етничка агенда и дека зборуваме за граѓаните. Доста беше Албанци, Македонци, Срби, Турци, Власи, граѓани имаме. Сакам да го поздравам овој исчекор бидејќи доаѓа од најголемата владеачка албанска партија“, рече премиерот Заев одговарајќи на новинарско прашање на увидот на градежните работи на патот Кавадарци-Дреново.

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вчера на одбележувањето на 19- тиот роденден на партијата кажа дека ДУИ станува зелена партија, откако изминатиот период ги решиле сите прашања на Албанците од Рамковниот договор. Според него, загадувањето на животната средина е загрозување на безбедноста на граѓаните и затоа ќе работат „да станеме регионални и европски лидери во зелената еколошка политика“.

„Денеска ДУИ ја прегрнува целосно новата еколошка, зелена агенда во говорот. Европската политика значи внимавање на чистиот воздух. Да внимаваме на тоа без оглед на етнички, партиски, социјални и други разлики, бидејќи дишеме ист воздух, живееме во ист простор. Ние како ДУИ ќе бидеме столб на ваквата идна политика”, рече Ахмети.


data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

За прв пат ќе гледате ВАКВО ДИСКО: Гостите имаат право само на едно ЧУДНО нешто поради – корона вирусот

Ноќните клубови и дискотеките во Грција, без разлика дали се од отворен или затворен тип, ќе работат само за вакцинираните и за оние кои...
- Advertisement -

Порака која ќе ве трогне “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на 17 годишна

17 годишно девојче, болно од раk со силна порака по загубата на својата коса: “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на...

МНР: Во досега невидените поплави во Германија има многу загинати и исчезнати лица, а огромни се и материјалните штети, но нема македонски државјани...

Министерството за надворешни работи соопшти дека со загриженост ги следи состојбите со поплавите во Западна Европа. Според информациите на нашите дипломатско-конзуларни претставништва во погодените...

Катастрофа пред ЛОИ: Исчезна олимпиец – СЕ СТРАВУВА за него, ова се деталите

Олимпиецот од Уганда, Јулиус Ссекителеко, исчезна денес во западна Јапонија. Според бројни извештаи во медиумите, кревачот на тегови тренирал како дел од деветчлен тим...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За прв пат ќе гледате ВАКВО ДИСКО: Гостите имаат право само на едно ЧУДНО нешто поради – корона вирусот

Ноќните клубови и дискотеките во Грција, без разлика дали се од отворен или затворен тип, ќе работат само за вакцинираните и за оние кои...

Порака која ќе ве трогне “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на 17 годишна

17 годишно девојче, болно од раk со силна порака по загубата на својата коса: “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на...

МНР: Во досега невидените поплави во Германија има многу загинати и исчезнати лица, а огромни се и материјалните штети, но нема македонски државјани...

Министерството за надворешни работи соопшти дека со загриженост ги следи состојбите со поплавите во Западна Европа. Според информациите на нашите дипломатско-конзуларни претставништва во погодените...

Катастрофа пред ЛОИ: Исчезна олимпиец – СЕ СТРАВУВА за него, ова се деталите

Олимпиецот од Уганда, Јулиус Ссекителеко, исчезна денес во западна Јапонија. Според бројни извештаи во медиумите, кревачот на тегови тренирал како дел од деветчлен тим...
error: Content is protected !!