31.8 C
Skopje
сабота, јули 17, 2021

Јужниот сосед со донација кон Македонија – еве колку помогна Грција

data-full-width-responsive="true">

Вакцините кои Грција ги најави како помош за Северна Македонија, денеска се очекува да пристигнат во Скопје. Станува збор за донација од 20.000 дози „Астра Зенека“, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што вчера објави МИА, информацијата од Атина ја потврдија и од Скопје, а министерот за здравство Венко Филипче, синоќа, преку Фејсбук за донацијата коментираше дека е „одлична вест од соседна Грција“ и му се заблагодари на грчкиот народ.

– Оваа донација е многу значајна за нас и би сакал да изразам голема благодарност до грчкиот народ и до амбасадорот на Република Грција кај нас, Н.Е. Русос Кундурос. Пристигнувањето на новите дози на вакцини се одвива навремено и согласно ова имунизацијата има одличен тек. Апелирам што поголем број граѓани да се пријават на vakcinacija.mk, напиша на Фејсбук доцна синоќа министерот Филипче.

Извор: МИА


data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(ФОТО) Македонски автобус излета од пат – тргнал од Германија

Сообраќајна несреќа во Европа, пренесе ТВ Шења. Автобус на ЕуроБус од Струга, кој патувал од Германија кон Македонија, утрово на автопат во близина на Нова...
- Advertisement -

Тажна вест од светот на спортот – Почина поранешниот фудбалер на Вардар

Поранешниот југословенски селектор и српска тренерска легенда, Милан Живадиновиќ, почина денеска на 77-годишна возраст. Тој беше тренер на Црвена звезда и на екипи како Будуќност,...

Видео: Градоначалник дава изјава, зад него се урива куќа од поплавата

Евакуирани се повеќе од илјада домови. „Sky News“ објави снимка од разговор со градоначалникот на Пепинстер кој е прекинат кога поради поплавата почнала да се...

ДАЛИ Е МОЖНО ЗАЛАДУВАЊЕ: Денеска нè очекува променливо облачно и посвежо време

Денеска нè очекува променливо облачно,и посвежо време. Во попладневните и вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ФОТО) Македонски автобус излета од пат – тргнал од Германија

Сообраќајна несреќа во Европа, пренесе ТВ Шења. Автобус на ЕуроБус од Струга, кој патувал од Германија кон Македонија, утрово на автопат во близина на Нова...

Тажна вест од светот на спортот – Почина поранешниот фудбалер на Вардар

Поранешниот југословенски селектор и српска тренерска легенда, Милан Живадиновиќ, почина денеска на 77-годишна возраст. Тој беше тренер на Црвена звезда и на екипи како Будуќност,...

Видео: Градоначалник дава изјава, зад него се урива куќа од поплавата

Евакуирани се повеќе од илјада домови. „Sky News“ објави снимка од разговор со градоначалникот на Пепинстер кој е прекинат кога поради поплавата почнала да се...

ДАЛИ Е МОЖНО ЗАЛАДУВАЊЕ: Денеска нè очекува променливо облачно и посвежо време

Денеска нè очекува променливо облачно,и посвежо време. Во попладневните и вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен...
error: Content is protected !!