21.8 C
Skopje
петок, јули 16, 2021

Што се случува : Во Италија дневно изчезнуваат повеќе од 20 деца

data-full-width-responsive="true">

Вонредниот комесар на владата за исчезнати лица, Силвија Ришо, изјави пред 25 мај, кој се одбележува како Ден на исчезнати лица, дека „феноменот на исчезнати деца е алармантен, иако минатата година бројот падна во споредба со претходната година“.

Минатата година исчезнале 7.672 малолетни лица во Италија, од кои 5.511 биле странци.

Според Силвија Ричио, странските деца кои доаѓаат во Италија без придружба се на возраст од 14 до 17 години и голем дел „исчезнува“, бидејќи откако ќе бидат примени во центрите од кои можат слободно да се движат, одат кај роднини или пријатели чии адреси веќе имаат

Сепак, има и такви кои завршуваат во синџирот на проституција, експлоататорска работа на насади, принудени да питачат или принудени од криминални организации да дистрибуираат дрога.

Што се однесува до италијанските деца кои исчезнуваат, тие честопати се самоиницијативни бегства од семејства кои не функционираат, поради слаб успех во училиште или несогласувањето со родителите.


data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Порака која ќе ве трогне “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на 17 годишна

17 годишно девојче, болно од раk со силна порака по загубата на својата коса: “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на...
- Advertisement -

МНР: Во досега невидените поплави во Германија има многу загинати и исчезнати лица, а огромни се и материјалните штети, но нема македонски државјани...

Министерството за надворешни работи соопшти дека со загриженост ги следи состојбите со поплавите во Западна Европа. Според информациите на нашите дипломатско-конзуларни претставништва во погодените...

Катастрофа пред ЛОИ: Исчезна олимпиец – СЕ СТРАВУВА за него, ова се деталите

Олимпиецот од Уганда, Јулиус Ссекителеко, исчезна денес во западна Јапонија. Според бројни извештаи во медиумите, кревачот на тегови тренирал како дел од деветчлен тим...

(ВИДЕО) ЦРН УЖАС: Меѓу водата и огнот – Гори зграда додека поплава го голта градот

На снимката се гледа како зградата се руши, а на жителите на Лиеж им е наредено да се евакуираат. Најмалку 20 лица загинаа во...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Порака која ќе ве трогне “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на 17 годишна

17 годишно девојче, болно од раk со силна порака по загубата на својата коса: “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на...

МНР: Во досега невидените поплави во Германија има многу загинати и исчезнати лица, а огромни се и материјалните штети, но нема македонски државјани...

Министерството за надворешни работи соопшти дека со загриженост ги следи состојбите со поплавите во Западна Европа. Според информациите на нашите дипломатско-конзуларни претставништва во погодените...

Катастрофа пред ЛОИ: Исчезна олимпиец – СЕ СТРАВУВА за него, ова се деталите

Олимпиецот од Уганда, Јулиус Ссекителеко, исчезна денес во западна Јапонија. Според бројни извештаи во медиумите, кревачот на тегови тренирал како дел од деветчлен тим...

(ВИДЕО) ЦРН УЖАС: Меѓу водата и огнот – Гори зграда додека поплава го голта градот

На снимката се гледа како зградата се руши, а на жителите на Лиеж им е наредено да се евакуираат. Најмалку 20 лица загинаа во...
error: Content is protected !!