17.8 C
Skopje
вторник, јуни 15, 2021

Трагедија го потресе Балканот : 13-годишно момче испил енергетски пијалок и починало

data-full-width-responsive="true">

3-годишно момче почина во Загреб пред десетина дена. Момчето тој ден отишло во кино со неговите пријатели, по што се тркале околу зградата во која живеат, по што момчето во еден момент паднало како покосено.

Брзата помош го однела во Клиничкиот центар Ребро, каде безуспешно се обиделе да го спасат, пренесува Вечерњи лист.

Ултразвукот на срцето покажо непрепознаена миокардиопатија, оштетување на срцевиот мускул.

Момчето наводно испило поголемо количество енергетски пијалок во кино. Според неофицијални информации, не е можно со сигурност да се утврди дали големото количество кофеин и таурин од пијалокот предизвикало смрт.

“Општо земено, покрај шеќерот, кој не е добар, проблематичните состојки на енергетски пијалоци за деца, кои можат да предизвикаат токсичност, се кофеин, таурин и Л-карнитин. Прекумерните дози на овие состојки можат да предизвикаат несакани ефекти или може да бидат токсични за младите “, вели за Вечерњи лист д-р Филип Рубиќ, педијатар со специјализација во медицина за интензивна нега од Одделот за детска интензивна медицина, при Универзитетскиот болнички центар Загреб, повикувајќи се на студија објавена во Педијатрија.

“Енергетските пијалоци се надворешен стимул што доведува до зголемен ритам на срцето и кога тој срцев ритам ќе се достигне вештачки, телото нема да може да се смири.

И овој зголемен ритам на срцето кај кардиопатијата може да биде фатален”, опишува д-р Рубиќ.
Извор: ,,Слободен печат

data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...
- Advertisement -

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...
error: Content is protected !!