25.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021

Тешка судбина на мајка на три деца која почина од премрзнувањe

Ивана Ј. (34), мајка на три деца, почина од смрзнување во понеделникот во селото Леце кај Медвеѓе, а нејзиното тело било пронајдено откако неколку часа лежело во снегот покрај патот.

Според некои медиуми, телото на Ивана го виделе мештаните кои поминувале таму со автобус, но со часови никој не реагирал ниту пак повикал помош.

Лекарите, кои биле повикани на помош неколку часа подоцна, ја реанимирале жената повеќе од еден час, но не успеале во тоа.

Ивана Ј. беше мајка на три деца, двајца тинејџери и девојче од околу пет години, но децата не живееле со неа.

Поради бројните пријави до Центарот за социјални работи, дека Ивана не се грижела за децата и дека пиела многу, нејзините деца и биле одземени.

Најстарото момче е во згрижувачко семејство, а средната ќерка е со нејзината баба по татко. Сите три деца имаат различни татковци.

Според мештаните, Ивана имала тешка семејна состојба. Нејзиниот татко бил полицаец во Белград, но тој се вратил да живее во селото, а потоа се самоубил. Нејзината мајка после тоа повторно се омажила.

– Еден возач на камион ми кажуваше дека еднаш за малку ќе ја згазел и дека едвај закочил кога ја видел на патот. Рече дека била пијана. Сега среде ноќ паднала на мразот и таму заспала и се замрзнала. Кога ја нашле, не можеле да ñ помогнат. Инаку, таа живееше сама многу тешко откако човекот од селото со кого беше во врска почина,- вели една локална жена.

Несреќната жена починала како резултат на смрзнување. Од надлежното обвинителство велат дека нејзиното тело било предадено на семејството за да ја погребаат, пишува Објектив.


Ивана Ј. (34), мајка на три деца, почина од смрзнување во понеделникот во селото Леце кај Медвеѓе, а нејзиното тело било пронајдено откако неколку часа лежело во снегот покрај патот.

Според некои медиуми, телото на Ивана го виделе мештаните кои поминувале таму со автобус, но со часови никој не реагирал ниту пак повикал помош.

Лекарите, кои биле повикани на помош неколку часа подоцна, ја реанимирале жената повеќе од еден час, но не успеале во тоа.

Ивана Ј. беше мајка на три деца, двајца тинејџери и девојче од околу пет години, но децата не живееле со неа.

Поради бројните пријави до Центарот за социјални работи, дека Ивана не се грижела за децата и дека пиела многу, нејзините деца и биле одземени.

Најстарото момче е во згрижувачко семејство, а средната ќерка е со нејзината баба по татко. Сите три деца имаат различни татковци.

Според мештаните, Ивана имала тешка семејна состојба. Нејзиниот татко бил полицаец во Белград, но тој се вратил да живее во селото, а потоа се самоубил. Нејзината мајка после тоа повторно се омажила.

– Еден возач на камион ми кажуваше дека еднаш за малку ќе ја згазел и дека едвај закочил кога ја видел на патот. Рече дека била пијана. Сега среде ноќ паднала на мразот и таму заспала и се замрзнала. Кога ја нашле, не можеле да ñ помогнат. Инаку, таа живееше сама многу тешко откако човекот од селото со кого беше во врска почина,- вели една локална жена.

Несреќната жена починала како резултат на смрзнување. Од надлежното обвинителство велат дека нејзиното тело било предадено на семејството за да ја погребаат, пишува Објектив.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...
error: Content is protected !!