30.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021

Тажна вест ја погоди Европа – се сруши авион, за жал има и зaгиnaти

Најмалку седум спортски падобранци загинаа, а повеќе од десет се повредени откако падна двомоторен авион L-410 во шумата во рускиот регион Кемерово на југозападот на Сибир, јавија руските медиуми.

Новинската агенција Тас се повика на извори од итните служби и јави дека во несреќата во близина на аеродромот „Танај“ повреденис е 17 луѓе.

Авионот паднал во блиската шума, а од локалното обвинителство истакнаа дека посадата пред несреќата пратила сигнал за помош за дефект на моторот.

Портпаролот на сибирскиот огранок на руската агенција за цивилно воздухопловство Росавијација за Ројтерс вели де аво тек е акција за трагање и спасување, но одбил да даде повеќе детали.

Повеќе детали во текот на денот.


Најмалку седум спортски падобранци загинаа, а повеќе од десет се повредени откако падна двомоторен авион L-410 во шумата во рускиот регион Кемерово на југозападот на Сибир, јавија руските медиуми.

Новинската агенција Тас се повика на извори од итните служби и јави дека во несреќата во близина на аеродромот „Танај“ повреденис е 17 луѓе.

Авионот паднал во блиската шума, а од локалното обвинителство истакнаа дека посадата пред несреќата пратила сигнал за помош за дефект на моторот.

Портпаролот на сибирскиот огранок на руската агенција за цивилно воздухопловство Росавијација за Ројтерс вели де аво тек е акција за трагање и спасување, но одбил да даде повеќе детали.

Повеќе детали во текот на денот.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...
error: Content is protected !!