25.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021

CКАНДАЛ кој го потресе цел СВЕТ: Наместо вакцини против коронавирусот на луѓето им ставале солена вода – лекари од Индија

Илјадници луѓе во Индија купиле лажна вакцина против коронавирусот. Наместо вакцина, тие примиле обична солена вода, а меѓу уапсените измамници кои учествуваа во оваа акција имало и медицински работници.

Најмалку 12 лажни акции за вакцинација се одржаа во градовите во близина на Мумбаи, изјави висок службеник на градската полициска администрација.

– Користеа солена вода што им ја вбризгуваа на луѓето, изјави полициски службеник.

Тој додаде дека полицијата уапсила 14 лица, вклучително и лекари, под сомнение дека извршиле измама и го загрозиле здравјето на луѓето.

Полициската акција сè уште не е завршена, па не е исклучено друго лице да биде приведено.

Индија се соочи со колапс на здравствениот систем пред два месеци, при што неколку милиони луѓе беа заразени, а десетици илјади луѓе починаа низ целата земја.

По врвот во мај, бројките полека почнаа да паѓаат, а кога здравствениот систем малку се олесни, државата беше во можност да го зголеми темпото на вакцинација.


Илјадници луѓе во Индија купиле лажна вакцина против коронавирусот. Наместо вакцина, тие примиле обична солена вода, а меѓу уапсените измамници кои учествуваа во оваа акција имало и медицински работници.

Најмалку 12 лажни акции за вакцинација се одржаа во градовите во близина на Мумбаи, изјави висок службеник на градската полициска администрација.

– Користеа солена вода што им ја вбризгуваа на луѓето, изјави полициски службеник.

Тој додаде дека полицијата уапсила 14 лица, вклучително и лекари, под сомнение дека извршиле измама и го загрозиле здравјето на луѓето.

Полициската акција сè уште не е завршена, па не е исклучено друго лице да биде приведено.

Индија се соочи со колапс на здравствениот систем пред два месеци, при што неколку милиони луѓе беа заразени, а десетици илјади луѓе починаа низ целата земја.

По врвот во мај, бројките полека почнаа да паѓаат, а кога здравствениот систем малку се олесни, државата беше во можност да го зголеми темпото на вакцинација.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...
error: Content is protected !!