25.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021

Се шират гласини дека претседателот на Хаити го УБИЛЕ Американци, има и снимка (ВИДЕО)

Претседателот на Хаити, Џовенел Моиз е уб иен во напад врз неговата приватна резиденција, потврди привремениот премиер на таа држава, Клод Џозеф.

Џозеф рече дека резиденцијата на претседателот во Порт-о-Пренс била напа дната од во ору жена група луѓе околу еден часот по полноќ по локално време.

Сопругата на претседателот, првата дама на Хаити, била повр едена во нападот.

Полека почнуваат да се откриваат некои детали за нап адот и уби ств ото, но и разни теории за тоа што се случило, кои биле напаѓачите итн. Се појави и видео на социјалните мрежи, што наводно е направено за време на нападот.

Американскиот весник од Флорида, Мајами Хералд, пишува дека напаѓачите за време на нападот тврделе дека тие биле агенти на ДЕА, Американската агенција за контрола на дрога. Наводно, тоа било слушнато и снимено од луѓето во близина на резиденцијата на претседателот за време на нападот.

На снимката се слуша како некој со американски акцент на англиски јазик зборува преку мегафон: “Операција на ДЕА. Сите на земја. Ова е операција на ДЕА. Сите да се повлечат и да останат легнати”.

„Хералд“ понатаму пишува, повикувајќи се на свои извори, дека напаѓ ачите, од кои едниот зборувал американски англиски, не биле агенти на ДЕА.

„Овие беа платеници“, рече висок претставник на владата на Хаити.

Соседите изјавиле дека слушнале пукотници и виделе група мажи облечени во црно како трчаат околу резиденцијата на претседателот. Исто така се споменуваат и експлозии на гранати и беспилотни летала.

Смртта на Моис дополнително ќе го проблематизира Хаити. Уби ениот претседател во минатото морал да се соочува со растечки протести во услови на растечка политичка и уставна криза. Поставени биле и прашања за неговата легитимност и тој бил обвинет за корупција. Тој исто така бил обвинет за употреба на во оруж ени банди за да остане на власт.

„Нема уставен одговор на оваа ситуација“, рече Бернард Гус, поранешен министер за правда и правен експерт.

Привремениот премиер Клод Џозеф обвини група командоси за нап адот, како што твитна, „со странски елементи“,како што пренесува Дојче веле.Претседателот на Хаити, Џовенел Моиз е уб иен во напад врз неговата приватна резиденција, потврди привремениот премиер на таа држава, Клод Џозеф.

Џозеф рече дека резиденцијата на претседателот во Порт-о-Пренс била напа дната од во ору жена група луѓе околу еден часот по полноќ по локално време.

Сопругата на претседателот, првата дама на Хаити, била повр едена во нападот.

Полека почнуваат да се откриваат некои детали за нап адот и уби ств ото, но и разни теории за тоа што се случило, кои биле напаѓачите итн. Се појави и видео на социјалните мрежи, што наводно е направено за време на нападот.

Американскиот весник од Флорида, Мајами Хералд, пишува дека напаѓачите за време на нападот тврделе дека тие биле агенти на ДЕА, Американската агенција за контрола на дрога. Наводно, тоа било слушнато и снимено од луѓето во близина на резиденцијата на претседателот за време на нападот.

На снимката се слуша како некој со американски акцент на англиски јазик зборува преку мегафон: “Операција на ДЕА. Сите на земја. Ова е операција на ДЕА. Сите да се повлечат и да останат легнати”.

„Хералд“ понатаму пишува, повикувајќи се на свои извори, дека напаѓ ачите, од кои едниот зборувал американски англиски, не биле агенти на ДЕА.

„Овие беа платеници“, рече висок претставник на владата на Хаити.

Соседите изјавиле дека слушнале пукотници и виделе група мажи облечени во црно како трчаат околу резиденцијата на претседателот. Исто така се споменуваат и експлозии на гранати и беспилотни летала.

Смртта на Моис дополнително ќе го проблематизира Хаити. Уби ениот претседател во минатото морал да се соочува со растечки протести во услови на растечка политичка и уставна криза. Поставени биле и прашања за неговата легитимност и тој бил обвинет за корупција. Тој исто така бил обвинет за употреба на во оруж ени банди за да остане на власт.

„Нема уставен одговор на оваа ситуација“, рече Бернард Гус, поранешен министер за правда и правен експерт.

Привремениот премиер Клод Џозеф обвини група командоси за нап адот, како што твитна, „со странски елементи“,како што пренесува Дојче веле.ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...
error: Content is protected !!