21.8 C
Skopje
сабота, јули 17, 2021

Почина првиот машки пациент кој ја прими првата доза од вакцината на Фајзер – сепак не е поврзано со тоа

data-full-width-responsive="true">

Почина британецот Вилијам Шекспир кој беше првиот маж во светот кој ја прими вакцината против Ковид-19.

Британските здравствени власти објаснија дека 81-годишниот Шекспир почина од болест неповрзана со коронавирусот.

Во декември минатата година во болницата во Ковентри, тој ја прими првата доза на вакцината „Фајзер“.

Видеото од моментот кога ја доби вакцината против корона вирус се појави низ медиумите во светот во декември, кога по Маргарет Кинан, втор по ред на светот застанал да ја прими вакцината на „Фајзер Бионтек“.

Шекспир по кратката болест починал во истата болница во која што и ја доби вакцината.

Членовите на семејството и неговите блиски пријатели велат дека тој бил многу горд и среќен што се вакцинирал меѓу првите луѓе во светот.

Една од неговите пријателки изјавила дека „најдобар начин да му оддадете почит на Вил, е да се вакцинирате“.

Првата личност во светот која ја прими вакцината беше 91-годишната Маргарет Кинан од Велика Британија.


data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

За прв пат ќе гледате ВАКВО ДИСКО: Гостите имаат право само на едно ЧУДНО нешто поради – корона вирусот

Ноќните клубови и дискотеките во Грција, без разлика дали се од отворен или затворен тип, ќе работат само за вакцинираните и за оние кои...
- Advertisement -

Порака која ќе ве трогне “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на 17 годишна

17 годишно девојче, болно од раk со силна порака по загубата на својата коса: “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на...

МНР: Во досега невидените поплави во Германија има многу загинати и исчезнати лица, а огромни се и материјалните штети, но нема македонски државјани...

Министерството за надворешни работи соопшти дека со загриженост ги следи состојбите со поплавите во Западна Европа. Според информациите на нашите дипломатско-конзуларни претставништва во погодените...

Катастрофа пред ЛОИ: Исчезна олимпиец – СЕ СТРАВУВА за него, ова се деталите

Олимпиецот од Уганда, Јулиус Ссекителеко, исчезна денес во западна Јапонија. Според бројни извештаи во медиумите, кревачот на тегови тренирал како дел од деветчлен тим...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За прв пат ќе гледате ВАКВО ДИСКО: Гостите имаат право само на едно ЧУДНО нешто поради – корона вирусот

Ноќните клубови и дискотеките во Грција, без разлика дали се од отворен или затворен тип, ќе работат само за вакцинираните и за оние кои...

Порака која ќе ве трогне “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на 17 годишна

17 годишно девојче, болно од раk со силна порака по загубата на својата коса: “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на...

МНР: Во досега невидените поплави во Германија има многу загинати и исчезнати лица, а огромни се и материјалните штети, но нема македонски државјани...

Министерството за надворешни работи соопшти дека со загриженост ги следи состојбите со поплавите во Западна Европа. Според информациите на нашите дипломатско-конзуларни претставништва во погодените...

Катастрофа пред ЛОИ: Исчезна олимпиец – СЕ СТРАВУВА за него, ова се деталите

Олимпиецот од Уганда, Јулиус Ссекителеко, исчезна денес во западна Јапонија. Според бројни извештаи во медиумите, кревачот на тегови тренирал како дел од деветчлен тим...
error: Content is protected !!