13.8 C
Skopje
вторник, јуни 15, 2021

Поради сериозноста со новозаболени од корона вирусот: Затворени границите кај нашиот северен сосед Србија

data-full-width-responsive="true">

Србија ги затегнува правилата за влез во државата.

Граничните рампи ќе бидат подигнати само за целосно вакцинираните против Ковид-19, одлучи Кризниот Штаб.

За оние кои не се вакцинирани, задолжителен ќе биде негативен ПЦР тест.

– Втората работа е влез на српските граѓани во земјата. На сите што ќе бидат целосно вакцинирани, односно со потврда за вакцинација од Република Србија, ќе им биде дозволен влез во Србија без ПЦР тест и без изолација.

-Иста е состојбата и со странците доколку се целосно вакцинирани со вакцини од Република Србија. Комплетната вакцинација вклучува две дози на Pfizer, две дози на Спутник V, две дози на вакцина Синофарм.

-Бидејќи АстраЗенека моментално има само една доза, се подразбира дека една доза е на исто ниво со овие три вакцини за кои е потребна двојна имунизација изјави покраинскиот секретар за здравство, Зоран Гојковиќ.

Кризниот Штаб одлучи и да не ги олабавува рестриктивите мерки кои сега се во сила. Тоа значи дека затворени остануваат угостителски објекти и трговските центри. Училиштата ќе бидат отворени за ученици кои во помали групи ќе можат да ги поправат оценките или да бидат оценети.

Според Кризниот штаб овие мерки дале резултат а ефектите од вакцинацијата допрва реба да придонесат во подобрување на ковид статистиката во Србија.

data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...
- Advertisement -

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...
error: Content is protected !!