25.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021

Kрајот на Трампизмот

Политичкото самоубиство на Трамп – крајот на Трампизмот

Со настаните на 6-ти јануари Доналд Трамп изврши политичко самоубиство и и нанесе големи штети на Републиканската партија. Доналд Трамп покажа дека е шоумен, а не револуционер. Трамп исто така докажа дека не е претседател со цврсти ставови. Трамп ги издаде своите поддржувачи и следбеници, ја издаде земјата, и на крајот се издаде самиот себе
– До 6-ти јануари и „Маршот за Трамп“ Трамп имаше огромни шанси да стане кандидат на претседателските избори во 2024 година од Републиканската Партија и покрај поразот на изборите во 2020 година. Зад себе имаше скоро 74 милиони гласачи. Растечка популарност помеѓу малцинствата, на изборите во 2020 година за Трамп гласаа двојно повеќе афроамериканци и латиноси за разлика од 2016
Потполно здрав, полн со сила и харизма и зад себе имаше моќна медиумска поддршка и ја имаше легендата за украдените избори. Зад себе ја имаше приказната дека за време на неговиот мандат економијата на САД беше во подем, и дека невработеноста беше на историско најниско ниво

– и покрај поразот на изборите на 3-ти ноември Трампизмот беше во подем во САД и ширум светот. После настаните на 6-ти јануари истиот ќе биде систематски срушен во САД
– Трамп долго време изјавуваше дека 6-ти јануари е Денот Д за тој и Републиканците да докажат дека претседателските избори се украдени. Најголем дел од Републиканската партија и сенаторите застанаа зад Трамп. Но со својот говор на 6-ти јануари на собирот, Трамп ги потикна своите следбеници и подржувачките на Републиканците на непотребното влегување во Конгресот. Со тоа Трамп ја нокаутираше Републиканската партија која што сега ќе се најде на удар и на јавноста и на целиот систем во САД
– Трамп во својот говор после хаосот во Конгресот, откако претходно ги потикна своите следбеници, подоцна ги обвини, и најави дека сите ќе бидат казнети и ќе платат. Истовремено изјави дека транзицијата на власта ќе се одвива нормално, и дека ги признава резултатите од изборите.

„Воопшто не се согласувам со резултатите од изборите и фактите се на моја страна, но на 20 јануари ќе има мирен трансфер на власта. Ова е крај на најголемиот прв мандат во историјата на претседателството, ова е само почеток на нашата битка за враќање на Америка во нејзината поранешна величина“, Доналд Трамп. Трамп исто така најави дека нема да учествува на инагурацијата на Џо Бајден на 20-ти јануари

– на Трамп му се заканува импичмент според 25 амандман од Уставот на САД, како и кривично гонење. Постапката за импичмент е започната од страна на Демократската партија
– Профилите на Трамп на Twitter и Facebook се блокирани засекогаш. На Twitter Трамп имаше повеќе од 80 милиони следбеници. Инстаграм исто така го блокираше Трамп. ИТ гигантите ја започнаа борбата против Трамп и Републиканците. Блокирани се некои и од неговите најблиски соработници. Блокирана е и социјалната мрежа Parler која што важеше за пристаниште за конзервативците во САД
– почнаа оставките во сеуште актуелната претседателска администрација на Трамп. Од Трамп исто се откажуваат и голем број негови следбеници, како и влијателни фигури во Републиканската партија

Дарко Тодоровски


Политичкото самоубиство на Трамп – крајот на Трампизмот

Со настаните на 6-ти јануари Доналд Трамп изврши политичко самоубиство и и нанесе големи штети на Републиканската партија. Доналд Трамп покажа дека е шоумен, а не револуционер. Трамп исто така докажа дека не е претседател со цврсти ставови. Трамп ги издаде своите поддржувачи и следбеници, ја издаде земјата, и на крајот се издаде самиот себе
– До 6-ти јануари и „Маршот за Трамп“ Трамп имаше огромни шанси да стане кандидат на претседателските избори во 2024 година од Републиканската Партија и покрај поразот на изборите во 2020 година. Зад себе имаше скоро 74 милиони гласачи. Растечка популарност помеѓу малцинствата, на изборите во 2020 година за Трамп гласаа двојно повеќе афроамериканци и латиноси за разлика од 2016
Потполно здрав, полн со сила и харизма и зад себе имаше моќна медиумска поддршка и ја имаше легендата за украдените избори. Зад себе ја имаше приказната дека за време на неговиот мандат економијата на САД беше во подем, и дека невработеноста беше на историско најниско ниво

– и покрај поразот на изборите на 3-ти ноември Трампизмот беше во подем во САД и ширум светот. После настаните на 6-ти јануари истиот ќе биде систематски срушен во САД
– Трамп долго време изјавуваше дека 6-ти јануари е Денот Д за тој и Републиканците да докажат дека претседателските избори се украдени. Најголем дел од Републиканската партија и сенаторите застанаа зад Трамп. Но со својот говор на 6-ти јануари на собирот, Трамп ги потикна своите следбеници и подржувачките на Републиканците на непотребното влегување во Конгресот. Со тоа Трамп ја нокаутираше Републиканската партија која што сега ќе се најде на удар и на јавноста и на целиот систем во САД
– Трамп во својот говор после хаосот во Конгресот, откако претходно ги потикна своите следбеници, подоцна ги обвини, и најави дека сите ќе бидат казнети и ќе платат. Истовремено изјави дека транзицијата на власта ќе се одвива нормално, и дека ги признава резултатите од изборите.

„Воопшто не се согласувам со резултатите од изборите и фактите се на моја страна, но на 20 јануари ќе има мирен трансфер на власта. Ова е крај на најголемиот прв мандат во историјата на претседателството, ова е само почеток на нашата битка за враќање на Америка во нејзината поранешна величина“, Доналд Трамп. Трамп исто така најави дека нема да учествува на инагурацијата на Џо Бајден на 20-ти јануари

– на Трамп му се заканува импичмент според 25 амандман од Уставот на САД, како и кривично гонење. Постапката за импичмент е започната од страна на Демократската партија
– Профилите на Трамп на Twitter и Facebook се блокирани засекогаш. На Twitter Трамп имаше повеќе од 80 милиони следбеници. Инстаграм исто така го блокираше Трамп. ИТ гигантите ја започнаа борбата против Трамп и Републиканците. Блокирани се некои и од неговите најблиски соработници. Блокирана е и социјалната мрежа Parler која што важеше за пристаниште за конзервативците во САД
– почнаа оставките во сеуште актуелната претседателска администрација на Трамп. Од Трамп исто се откажуваат и голем број негови следбеници, како и влијателни фигури во Републиканската партија

Дарко Тодоровски


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...
error: Content is protected !!