21.8 C
Skopje
сабота, јули 17, 2021

ОФИЦИЈАЛНА статистика: Познат бројот на лица што се заболеле откако примиле вакцина – еве колку

data-full-width-responsive="true">

Американскиот Центар за контрола и превенција болести објави дека само 0,01 отсто од Американците кои досега примиле две дози вакцини против ковид-19 во изминатиов период од 1 јануари до 30 април се заразиле со корона вирусот.

Заклучно со 30 април годинава, повеќе од 107 милиони граѓани на САД се вакцинирале со две дози, додека само 10.262 од нив се заразиле со корона вирусот по имунизацијата, јавуваат светските агенции.

Воедно, тие посочуваат дека постојат многу мал број случаи на имунизирани лица од САД што се заразиле со корона вирусот и завршиле со смртни последици од ковид-19. Во овој период на истражување, само 160 лица што примиле две дози вакцини починале и сите биле повозрасни пациенти меѓу 61 и 78 години.

Ова значи дека процентот на лица кои биле вакцинирани, по што се заразиле и починале од ковид-19, е на нивото од 0,0001 отсто вкупниот број на вакцинирани лица со две дози.

Во САД во досегашниот процес на имунизација на населението се користеа три вакцини против ковид-19 (Фајзер/Бионтек, Модерна и Џонсон/Џонсон), кои се одобрени за употреба од страна на Федералната администрација за храна и лекови на САД (ФДА).


data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

За прв пат ќе гледате ВАКВО ДИСКО: Гостите имаат право само на едно ЧУДНО нешто поради – корона вирусот

Ноќните клубови и дискотеките во Грција, без разлика дали се од отворен или затворен тип, ќе работат само за вакцинираните и за оние кои...
- Advertisement -

Порака која ќе ве трогне “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на 17 годишна

17 годишно девојче, болно од раk со силна порака по загубата на својата коса: “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на...

МНР: Во досега невидените поплави во Германија има многу загинати и исчезнати лица, а огромни се и материјалните штети, но нема македонски државјани...

Министерството за надворешни работи соопшти дека со загриженост ги следи состојбите со поплавите во Западна Европа. Според информациите на нашите дипломатско-конзуларни претставништва во погодените...

Катастрофа пред ЛОИ: Исчезна олимпиец – СЕ СТРАВУВА за него, ова се деталите

Олимпиецот од Уганда, Јулиус Ссекителеко, исчезна денес во западна Јапонија. Според бројни извештаи во медиумите, кревачот на тегови тренирал како дел од деветчлен тим...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За прв пат ќе гледате ВАКВО ДИСКО: Гостите имаат право само на едно ЧУДНО нешто поради – корона вирусот

Ноќните клубови и дискотеките во Грција, без разлика дали се од отворен или затворен тип, ќе работат само за вакцинираните и за оние кои...

Порака која ќе ве трогне “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на 17 годишна

17 годишно девојче, болно од раk со силна порака по загубата на својата коса: “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на...

МНР: Во досега невидените поплави во Германија има многу загинати и исчезнати лица, а огромни се и материјалните штети, но нема македонски државјани...

Министерството за надворешни работи соопшти дека со загриженост ги следи состојбите со поплавите во Западна Европа. Според информациите на нашите дипломатско-конзуларни претставништва во погодените...

Катастрофа пред ЛОИ: Исчезна олимпиец – СЕ СТРАВУВА за него, ова се деталите

Олимпиецот од Уганда, Јулиус Ссекителеко, исчезна денес во западна Јапонија. Според бројни извештаи во медиумите, кревачот на тегови тренирал како дел од деветчлен тим...
error: Content is protected !!