6.8 C
Skopje
четврток, октомври 21, 2021

Од Министерството за здравство информираат дека на Клиниката за Урологија утрово започнале две трансплантации

Од Министерството за здравство информираат дека на Клиниката за Урологија утрово започнале две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која завршила во доцните ноќни часови.

-Благодарение на хуманоста на семејството на донорот и нивната одлука да се донираат органите, двајца пациенти на дијализа добија шанса за нов живот. Министерот за здравство д-р Венко Филипче упатува неизмерна благодарност до ова храбро семејство кое уште еднаш ни покажа дека е возможно живот да се подари.

Дека можеме да веруваме во чуда и некој да добие втора шанса за живот.
Благодарност до сите лекарски тимови кои се вклучени во оваа трансплантација.
На пациентите им посакакуваме брзо закрепнување по операциите.
Ова е четврта по ред трансплантација од месец април до сега, велат од министерството.

Оттаму додаваат дека само во 2021 година се направени три трансплантации на срце и осум трансплантации на бубрези од починат донор.Од Министерството за здравство информираат дека на Клиниката за Урологија утрово започнале две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која завршила во доцните ноќни часови.

-Благодарение на хуманоста на семејството на донорот и нивната одлука да се донираат органите, двајца пациенти на дијализа добија шанса за нов живот. Министерот за здравство д-р Венко Филипче упатува неизмерна благодарност до ова храбро семејство кое уште еднаш ни покажа дека е возможно живот да се подари.

Дека можеме да веруваме во чуда и некој да добие втора шанса за живот.
Благодарност до сите лекарски тимови кои се вклучени во оваа трансплантација.
На пациентите им посакакуваме брзо закрепнување по операциите.
Ова е четврта по ред трансплантација од месец април до сега, велат од министерството.

Оттаму додаваат дека само во 2021 година се направени три трансплантации на срце и осум трансплантации на бубрези од починат донор.ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Ладич кон своите сограѓани од Пробиштип: На крајот, Вие одлучувате, а Вие никогаш не грешите!

Почитувани сограѓани, Вие сте мојот тим и мојот мотив. Вие докажавте дека Пробиштип е исклучителен град. Како и секогаш Вие точно знаете да препознаете „што е...
- Advertisement -

Николов: Штип нека биде пример за фер и демократски избори

Штип нека биде пример за фер и демократски избори ! Нека биде фер и демократски денешниов ден! Гласањето е граѓанска должност на сите полнолетни граѓани...

СКАНДАЛ: Прекршен изборниот молк во Штип – од страна на носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ

Носителот на листата на ДПМНЕ во Штип прекршува изборен молк, рекламите на неговиот профил се сеуште активни. Вака ли сакате да водите држава бе...

На последниот ТВ дуел, Сашко Николов му го зададе крајниот удар на Иван Јорданов

На последниот ТВ дуел меѓу Сашко Николов и Иван Јорданов, до израз дојде целата слика за двајцата кандидати. Слободно може да се каже дека...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ладич кон своите сограѓани од Пробиштип: На крајот, Вие одлучувате, а Вие никогаш не грешите!

Почитувани сограѓани, Вие сте мојот тим и мојот мотив. Вие докажавте дека Пробиштип е исклучителен град. Како и секогаш Вие точно знаете да препознаете „што е...

Николов: Штип нека биде пример за фер и демократски избори

Штип нека биде пример за фер и демократски избори ! Нека биде фер и демократски денешниов ден! Гласањето е граѓанска должност на сите полнолетни граѓани...

СКАНДАЛ: Прекршен изборниот молк во Штип – од страна на носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ

Носителот на листата на ДПМНЕ во Штип прекршува изборен молк, рекламите на неговиот профил се сеуште активни. Вака ли сакате да водите држава бе...

На последниот ТВ дуел, Сашко Николов му го зададе крајниот удар на Иван Јорданов

На последниот ТВ дуел меѓу Сашко Николов и Иван Јорданов, до израз дојде целата слика за двајцата кандидати. Слободно може да се каже дека...
error: Content is protected !!