22.8 C
Skopje
недела, јули 18, 2021

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

data-full-width-responsive="true">

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски.

Фудбалскиот сојуз на Македонија побара од УЕФА да го казни Арнаутовиќ, кој, како што се тврди, го навредувал и пцуел репрезентативецот Езѓан Алиоски, кој има албанско потекло, по српска основа, откако постигна гол во неделата.

Таткото на Арнаутовиќ е Србин, а мајка му е Австријка.

Според дисциплинските правила на УЕФА, играчот може да добие казна од најмалку 10 натпревари за навреда врз расна и етничка основа.

„Во согласност со членот 31 (4) од дисциплинската регулатива на УЕФА, назначен е етички и дисциплински инспектор за да го испита инцидентот во кој учествуваше Марко Арнаутовиќ за време на натпреварот на Европското првенство помеѓу Австрија и Северна Македонија“, се вели во соопштението од УЕФА. Дополнителни информации ќе бидат објавени на подоцнежен датум.

Арнаутовиќ се извини и рече дека не е расист, но дека некои зборови биле изговорени поради емоционален набој.


data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Доцна синоќа Владата успешно го заврши процесот на репатријација на државјани на Република Северна Македонија од Сирија и Ирак

Доцна синоќа Владата успешно го заврши процесот на репатријација на државјани на Република Северна Македонија од Сирија и Ирак – четворица мажи – странски...
- Advertisement -

Посебноста на македонскиот јазик е светски призната и потврдена во Обединетите нации, вели поранешниот медијатор за спорот со името Метју Нимиц.

Посебноста на македонскиот јазик е светски призната и потврдена во Обединетите нации, вели поранешниот медијатор за спорот со името Метју Нимиц. Нимиц во интервју за...

Микробиологот Никола Пановски вели дека примањето вакцина е доброволен избор на секој граѓанин и никој нема право да ги присилува

Микробиологот Никола Пановски вели дека примањето вакцина е доброволен избор на секој граѓанин и никој нема право да ги присилува граѓаните да се вакцинираaт. Затоа,...

Министерката за образование, Мила Царовска остро ги негираше шпекулациите дека ќе се воведува сексуално образование за учениците

Министерката за образование, Мила Царовска остро ги негираше шпекулациите дека ќе се воведува сексуално образование за учениците. „Лажните вести и монтажи по социјалните мрежи се...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Доцна синоќа Владата успешно го заврши процесот на репатријација на државјани на Република Северна Македонија од Сирија и Ирак

Доцна синоќа Владата успешно го заврши процесот на репатријација на државјани на Република Северна Македонија од Сирија и Ирак – четворица мажи – странски...

Посебноста на македонскиот јазик е светски призната и потврдена во Обединетите нации, вели поранешниот медијатор за спорот со името Метју Нимиц.

Посебноста на македонскиот јазик е светски призната и потврдена во Обединетите нации, вели поранешниот медијатор за спорот со името Метју Нимиц. Нимиц во интервју за...

Микробиологот Никола Пановски вели дека примањето вакцина е доброволен избор на секој граѓанин и никој нема право да ги присилува

Микробиологот Никола Пановски вели дека примањето вакцина е доброволен избор на секој граѓанин и никој нема право да ги присилува граѓаните да се вакцинираaт. Затоа,...

Министерката за образование, Мила Царовска остро ги негираше шпекулациите дека ќе се воведува сексуално образование за учениците

Министерката за образование, Мила Царовска остро ги негираше шпекулациите дека ќе се воведува сексуално образование за учениците. „Лажните вести и монтажи по социјалните мрежи се...
error: Content is protected !!