17.8 C
Skopje
вторник, јуни 15, 2021

НАЈНОВО ВИДЕО: Брзи ковид-тестови за 500 денари се продаваат во аптеките во Македонија – резултати за 30 минути

data-full-width-responsive="true">

Брзи ковид тестови по цена од 500 денари може да се купат и по аптеките во Македонија, пренесува ТВ21.

Од таму велат дека за брзите тестови важно е да се земе правилно брис од нос, а резултатите се добиваат за неколку минути.

Брзиот ковид тест се состои од неколку елементи, ова е брис, реагенс и тест касета. Постапката која што треба да ја направите одкако ќе го купите овој брз тест е да го отворите брисот, и што е можно подлабоко да го ставите во носната шуплина. Потоа го отворате реагенсот и брисот го ставате неколку секунди внатре. Откако ќе ќе ја отворите тест касетата ја ставате на рамна и сува површина и ставате неколку капки од реагенсот во отворот. По оваа постапка го оставате 20-30 минути тестот кој ќе покаже дали сте позитивни или негативни на коронавирусот, пренесува ТВ21.

Од Агенцијата за лекови велат дека тестовите првично беа користени само за овластените лаборатории и Министерството за здравство.

ВИДЕО:

data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...
- Advertisement -

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...
error: Content is protected !!