21.8 C
Skopje
сабота, јули 17, 2021

Не било проблем: Втората вакцина може да биде различна од првата – ефектот е ист, ваква одлука донесе научниот одбор на Канада

data-full-width-responsive="true">

Научниот одбор што ја советува канадската Влада за вакцините вчера даде одобрение да може да се промени вакцината против COVID-19 кога се прима втората доза.

Поединци кои ја примиле првата доза на вакцината AstraZeneca може да добијат или втора доза од истиот производител или од Pfizer/BioNTech или Moderna, соопшти Националниот советодавен комитет за имунизација (CCNI).

– Способноста за промена на вакцините значи дека можете да ја примите првата доза на вакцината и да добиете различна вакцина со целосна безбедност во втората доза за вакцинирање и да обезбедите оптимална заштита од COVID-19, изјави Хауард Њу, канадскиот заменик главен епидемиолог.

CCNI додава дека при давањето на препораката се имал предвид ризикот од опасни згрутчувања на крвта од вакцината AstraZeneca.

Одборот, исто така, посочува дека таквото мешање може да создаде „можност за краткорочно зголемување на несаканите ефекти (…), особено главоболки, чувство на замор и општа слабост“. Комбинацијата на вакцини од различни производители не е непозната: се користи за грип и хепатитис А, додава комитетот.

Одлуката за спроведување на оваа препорака е одговорност на канадските провинции. Некои провинции во мај одлучија да ја прекинат вакцината со AstraZeneca како мерка на претпазливост кај луѓето кои ја примаат првата доза, поради зголемувањето на случаите на тромбоза поврзани со вакцините.

Меѓутоа, таа сѐ уште се користи кај оние кои ја примиле првата доза на AstraZeneca и сакаат втора доза од истата вакцина.


data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

За прв пат ќе гледате ВАКВО ДИСКО: Гостите имаат право само на едно ЧУДНО нешто поради – корона вирусот

Ноќните клубови и дискотеките во Грција, без разлика дали се од отворен или затворен тип, ќе работат само за вакцинираните и за оние кои...
- Advertisement -

Порака која ќе ве трогне “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на 17 годишна

17 годишно девојче, болно од раk со силна порака по загубата на својата коса: “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на...

МНР: Во досега невидените поплави во Германија има многу загинати и исчезнати лица, а огромни се и материјалните штети, но нема македонски државјани...

Министерството за надворешни работи соопшти дека со загриженост ги следи состојбите со поплавите во Западна Европа. Според информациите на нашите дипломатско-конзуларни претставништва во погодените...

Катастрофа пред ЛОИ: Исчезна олимпиец – СЕ СТРАВУВА за него, ова се деталите

Олимпиецот од Уганда, Јулиус Ссекителеко, исчезна денес во западна Јапонија. Според бројни извештаи во медиумите, кревачот на тегови тренирал како дел од деветчлен тим...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За прв пат ќе гледате ВАКВО ДИСКО: Гостите имаат право само на едно ЧУДНО нешто поради – корона вирусот

Ноќните клубови и дискотеките во Грција, без разлика дали се од отворен или затворен тип, ќе работат само за вакцинираните и за оние кои...

Порака која ќе ве трогне “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на 17 годишна

17 годишно девојче, болно од раk со силна порака по загубата на својата коса: “Ракот не ми пречи. Пак сум принцеза!” Тоа е поpakaта на...

МНР: Во досега невидените поплави во Германија има многу загинати и исчезнати лица, а огромни се и материјалните штети, но нема македонски државјани...

Министерството за надворешни работи соопшти дека со загриженост ги следи состојбите со поплавите во Западна Европа. Според информациите на нашите дипломатско-конзуларни претставништва во погодените...

Катастрофа пред ЛОИ: Исчезна олимпиец – СЕ СТРАВУВА за него, ова се деталите

Олимпиецот од Уганда, Јулиус Ссекителеко, исчезна денес во западна Јапонија. Според бројни извештаи во медиумите, кревачот на тегови тренирал како дел од деветчлен тим...
error: Content is protected !!