17.8 C
Skopje
вторник, јуни 15, 2021

Нa вeтeринaр однеле пoвредeн инсeкт – тoj нaпрaвил дeлo koe ги збунило сите

data-full-width-responsive="true">

Еден лекар од Тајланд неодамна на својот ,,Фејсбук” профил сподели фотографија со несекојдневен пациент – инсект кој го пронашол прегазен на пат.

Тану Лимпатанавник бил во својата ветеринарска ординација, во моментот кога непознат маж влегол во неа држејќи го инсектот во рака. Тој кажал како некој случајно го прегазил инсектот, а лекарот не можел да одбие да го лечи, па прифатил бесплатно да го лечи, а со тоа да го спаси животот на инсектот.

– ,,Мојот итен случај од вчера: Некој го прегазил инсектот кој лежеше на патот. Во тој момент поминал еден љубезен човек и кога го видел, побрзал да го донесе во ветеринарната болница. Сега шансите за да преживее инсектот се 50:50.
Ова не е шега! Тоа покажува на емпатија и сожалување со секое суштество, секој живот е драгоцен.
Би сакал да има повеќе вакви луѓе на светот, љубезноста го одржува светот – напишал ветеринарот на својот ,,Фејсбук” профил.

Тој признал дека првпат лечи инсект, но дека успеал да го совлада предизвикот. Тој му дозволил на човекот да се погрижи за инсектот. Не е наплатено лекувањето, изјавил доктор Тану.

Оваа негова објава за многу кратко време станала вирална.
Извор: ,,Srbijadanas

data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...
- Advertisement -

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...
error: Content is protected !!