26.8 C
Skopje
петок, јули 16, 2021

Германскиот министер за здравство обвинува: Балканците ни го донесоа коронавирусот

data-full-width-responsive="true">

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, и покрај бранувањата кои ги предизвика во јавноста и натаму стои на својот став дека патувањата во посета на роднини од Балканот и од Турција минатото лето го иницирале вториот пандемиски бран во земјата.

„Извлековме поуки од минатото лето“, изјави неодамна германскиот министер за здравство, за магазинот „Билд“.

Како што посочи Шпан во таа прилика, имало периоди кога околу 50 отсто од новите зарази со коронавирусот во Германија всушност биле увезени, и тука особено ги нагласи заминувањата на луѓето кои живеат и работат во Германија, а имаат семејства на Балканот и во Турција.

Изјавата наиде на осуди во Германија, а од турската заедница во оваа земја порачаа дека во прашање е стигматизирање на цели групи граѓани.


data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) ЦРН УЖАС: Меѓу водата и огнот – Гори зграда додека поплава го голта градот

На снимката се гледа како зградата се руши, а на жителите на Лиеж им е наредено да се евакуираат. Најмалку 20 лица загинаа во...
- Advertisement -

Грција денеска воведе нови правила, СЕРТИФИКАТ ЗА ПРИМЕНА ВАКЦИНА ЌЕ БИДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВО ГРЦИЈА И ЗА ВЛЕЗ ВО КАФУЛИЊА И НОЌНИ КЛУБОВИ НА ОТВОРЕНО

Грчката влада денеска објави дека сертификат за примена вакцина или прележан ковид-19 ќе биде потребен и за влез во објекти за забава на отворено,...

УХМР предупредува на претпазливо движење покрај помалите реки и суводолиците во наредните денови, особено за време на попладневните часови

Од денеска попладне до вторник, под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса ќе преовладува променливо облачно време, наместа со пороен дожд, грмежи и...

Јутјуб ги ЗБУНИ сите на Балканот: Видеото од Цеца повлечено – што се случува?!

Три дена по емитувањето на документарецот „Српска мајка“, кој го обработува минатото на Цеца, апсењата и врските со српската мафија, каналот „Цеца мјузик“ го...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) ЦРН УЖАС: Меѓу водата и огнот – Гори зграда додека поплава го голта градот

На снимката се гледа како зградата се руши, а на жителите на Лиеж им е наредено да се евакуираат. Најмалку 20 лица загинаа во...

Грција денеска воведе нови правила, СЕРТИФИКАТ ЗА ПРИМЕНА ВАКЦИНА ЌЕ БИДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВО ГРЦИЈА И ЗА ВЛЕЗ ВО КАФУЛИЊА И НОЌНИ КЛУБОВИ НА ОТВОРЕНО

Грчката влада денеска објави дека сертификат за примена вакцина или прележан ковид-19 ќе биде потребен и за влез во објекти за забава на отворено,...

УХМР предупредува на претпазливо движење покрај помалите реки и суводолиците во наредните денови, особено за време на попладневните часови

Од денеска попладне до вторник, под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса ќе преовладува променливо облачно време, наместа со пороен дожд, грмежи и...

Јутјуб ги ЗБУНИ сите на Балканот: Видеото од Цеца повлечено – што се случува?!

Три дена по емитувањето на документарецот „Српска мајка“, кој го обработува минатото на Цеца, апсењата и врските со српската мафија, каналот „Цеца мјузик“ го...
error: Content is protected !!