25.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021

ВИДЕО: По 20 години во егзил, cвечен пречек на талибанcките водачи

По 20 години во егзил, со воен транспортен авион на катарските воздухопловни сили во Авганистан слета талибанскиот водач Абдул Гани Бардар заедно со други талибански лидери.

Инаку, Барадар беше соборец на едноокиот свештеник Мула Омор, кој беше првиот водач на Талибанците.

Бардар беше уапсен од американското разузнавање во Пакистан во 2010 година за време на првиот мандат на Барак Обама, кој го смести Бардар во Гвантанамо, каде што остана до 2018 година, кога тогашниот американски претседател го ослободи.

Сега се враќа од затвор како апсолутен лидер и носител на моќ во Авганистан.По 20 години во егзил, со воен транспортен авион на катарските воздухопловни сили во Авганистан слета талибанскиот водач Абдул Гани Бардар заедно со други талибански лидери.

Инаку, Барадар беше соборец на едноокиот свештеник Мула Омор, кој беше првиот водач на Талибанците.

Бардар беше уапсен од американското разузнавање во Пакистан во 2010 година за време на првиот мандат на Барак Обама, кој го смести Бардар во Гвантанамо, каде што остана до 2018 година, кога тогашниот американски претседател го ослободи.

Сега се враќа од затвор како апсолутен лидер и носител на моќ во Авганистан.ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...
error: Content is protected !!