25.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021

(ВИДЕО) КАБУЛ во моментот: Цивили лежат на земја, медиумите пренесуваат дека има жртви

Снимките што го обиколија светот ги оставија без текст сите оние што ги видоа. Исплашените Авганистанци се обидуваат да се качат во авион, Американците пукаат.

Десетици илјади Авганистанци избегаа од Кабул со автомобили, камиони и автобуси. Улиците беа целосно пренатрупани и настана целосен хаос во целиот град.

Речиси идентични сцени се случија на аеродромот во Кабул. Реки луѓе трчаа кон последните авиони, дури и товарните, кои ќе го напуштат Кабул, бидејќи беше прашање во моментот кога тој аеродром ќе биде затворен за целиот цивилен сообраќај.

Луѓето се качувале еден над друг, не бирајќи како да стигнат до авионот. Сето тоа изгледало како стампедо. Аеродромот е исто така полн со американски војници кои биле испратени назад во Авганистан за да го евакуираат персоналот на американската амбасада и мисијата што беше во таа земја речиси 20 години.

Се слуша и пукање, а светските медиуми објавија дека американски војници пукаат, тврдејќи дека тие прво пукале во воздух со цел да спречат тотален хаос.

Сепак, очевидците го тврдат спротивното. „Ројтерс“ пренесува, повикувајќи се на еден од нив, дека во тој престрелка загинале најмалку пет лица.

Сведокот рече дека видел тела на пет лица додека ги носеле, а на друг не му било јасно дали жртвите биле убиени од огнено оружје или во толпата луѓе.

Агенцијата РИА Новости, исто така, објави дека има жртви на аеродромот во Кабул. Исто така и Франс прес.Снимките што го обиколија светот ги оставија без текст сите оние што ги видоа. Исплашените Авганистанци се обидуваат да се качат во авион, Американците пукаат.

Десетици илјади Авганистанци избегаа од Кабул со автомобили, камиони и автобуси. Улиците беа целосно пренатрупани и настана целосен хаос во целиот град.

Речиси идентични сцени се случија на аеродромот во Кабул. Реки луѓе трчаа кон последните авиони, дури и товарните, кои ќе го напуштат Кабул, бидејќи беше прашање во моментот кога тој аеродром ќе биде затворен за целиот цивилен сообраќај.

Луѓето се качувале еден над друг, не бирајќи како да стигнат до авионот. Сето тоа изгледало како стампедо. Аеродромот е исто така полн со американски војници кои биле испратени назад во Авганистан за да го евакуираат персоналот на американската амбасада и мисијата што беше во таа земја речиси 20 години.

Се слуша и пукање, а светските медиуми објавија дека американски војници пукаат, тврдејќи дека тие прво пукале во воздух со цел да спречат тотален хаос.

Сепак, очевидците го тврдат спротивното. „Ројтерс“ пренесува, повикувајќи се на еден од нив, дека во тој престрелка загинале најмалку пет лица.

Сведокот рече дека видел тела на пет лица додека ги носеле, а на друг не му било јасно дали жртвите биле убиени од огнено оружје или во толпата луѓе.

Агенцијата РИА Новости, исто така, објави дека има жртви на аеродромот во Кабул. Исто така и Франс прес.ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...
error: Content is protected !!