17.8 C
Skopje
вторник, јуни 15, 2021

ВИДЕО и ФОТО: Започна уривањето на платформата на плажата „Куба либре“

data-full-width-responsive="true">

Охрид, 9. јуни 2021 (ОХРИДПРЕС) – Под засилено полициско обезбедување, рано утрово започна отстранувањето на платформата на една од најатрактивните плажи на брегот на Охридското Езеро, плажата „Куба либре“.

Според првичните информации, поранешните концесионери на плажата сами ја отстрануваат платформата и опремата.

– „Куба либре“ е најповолниот понудувач на последното јавно наддавање, кое се’ уште не е завршено по вина на надлежните органи, и нема добиено никакво решение за рушење. Иако во моментов се постапува дел доброволно, дел присилно од страна на државата, „Куба либре“ започнаа сами да ја отстрануваат платформата. Постапката не е законска, се игнорира фактот дска постапката за јавно наддавање која би го решила статусот на плажите во Охрид кои се издават под закуп не е завршена. Тоа е сериозно пречекорување на овластувањата на општина да ги решава надвор од правните регулации нејзините проблеми со раководење со обалата. Решение нема официјално и не знаеме што ќе се руши. Полицијата е непотребна, но свесен сум дека е тука за секој случај. Струјата е исклучена противзаконски објектот не работи, очигледна е волјата кај закупците да се постапи по напатствијата на општина наложени од УНЕСКО.

„Куба либре“ има поднесено барање до општина за одлагање на ова извршување, но не е постапено по истото. Штети се материјално оштетување на платформите, без основан правен основ. Штета на вработените кои не можат да работат, се заканува ризик од колабирање на еден сериозен субјект. Ќе страда цел туристички сектор и Охрид. Ќе се преземе адекватна реакција, истакна адвокатот Михаил Кичеец, правен застапник на „Куба либре“.

Целата вест и повеќе фотографии може да најдете на Охрид Прес – ТУКА.

data-full-width-responsive="true">

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...
- Advertisement -

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Венко само што објави, на ден пред укинување на полициски – бројките на позитивни не се намалува

Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од: • Скопје – 9 • Кичево – 5 • Куманово...

ОВА ќе и се допадне на цела Македонија: УЕФА се огласи за Аранутовиќ – еве што го очекува

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги испита тврдењата дека австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ на национална основа го навредил македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски. Фудбалскиот сојуз на...

ВИДЕО: Мерко без влакна на јазикот кон новинарка: Неписмена си

Aкцијата за рушење на дивоградби во Струга, Мерко кој патем се обиде и да ги избегне камерите и кој 3 години тврдеше дека нема...

После два дена, се ОГЛАСИ и Алиоски – ЕВЕ што порача за Арнаутовиќ, сега на потег е УЕФА

На денешната прес-конференција Езгјан Алиоски даде свое гледиште на ситуацијата со Арнаутовиќ. УЕФА денеска покрена постапка против Марко Арнаутовиќ кој наместо да прослави нормално,...
error: Content is protected !!