25.8 C
Skopje
понеделник, септември 27, 2021

ДЕНЕС поставен ЦPH рекорд: За еден ден од коронавирус починаа 144 лица во Москва

Градските власти во Москва соопштија дека 144 лица починале од коронавирус во главниот град на Русија во последните 24 часа, што е најголем број смртни случаи од тој вирус од почетокот на епидемијата.

Голем број на смртни случаи се регистрирани и во Санкт Петербург, каде во последните 24 часа починаа 107 лица.

Градоначалникот на Москва Сергеј Собијанин изјави дека речиси 2.000 луѓе се хоспитализираат секој ден.

Околу 5,4 милиони луѓе се заразени во Русија од почетокот на епидемијата, од кои 133.280 починаа.

Во таа земја, последниве недели се зголеми бројот на лица заразени со делта варијантата на коронавирусот.

Покрај тој рекорд, денес во Москва е надминат температурниот рекорд за 27 јуни откако во 11 часот се измерени 32,2 степени Целзиусови, објави локалниот хидрометеоролошки центар.

Од таму за РИА Новости изјави дека рекордната температура за 27 јуни е претходно измерена во 2013 година и изнесувала точно 32 степена.

Според прогнозата на метеоролозите, рекордно висока температура може да се измери и во следните денови.


Градските власти во Москва соопштија дека 144 лица починале од коронавирус во главниот град на Русија во последните 24 часа, што е најголем број смртни случаи од тој вирус од почетокот на епидемијата.

Голем број на смртни случаи се регистрирани и во Санкт Петербург, каде во последните 24 часа починаа 107 лица.

Градоначалникот на Москва Сергеј Собијанин изјави дека речиси 2.000 луѓе се хоспитализираат секој ден.

Околу 5,4 милиони луѓе се заразени во Русија од почетокот на епидемијата, од кои 133.280 починаа.

Во таа земја, последниве недели се зголеми бројот на лица заразени со делта варијантата на коронавирусот.

Покрај тој рекорд, денес во Москва е надминат температурниот рекорд за 27 јуни откако во 11 часот се измерени 32,2 степени Целзиусови, објави локалниот хидрометеоролошки центар.

Од таму за РИА Новости изјави дека рекордната температура за 27 јуни е претходно измерена во 2013 година и изнесувала точно 32 степена.

Според прогнозата на метеоролозите, рекордно висока температура може да се измери и во следните денови.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илијев на средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани

Средба со луѓе кои дале придонес во развојот на Кочани, на која разменивме мислења за реализираните проекти во изминативе четири години и идеи за...

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов

ВМРО-ДПМНЕ со лажна анкета во Штип за водство на Иван Јорданов. Анкета направена во "Microsoft Excel" и претставено лажно истражување се шири на социјалните мрежи...

Анастасов – Ладич: Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба

✅ Завршено е поплочувањето на седум улици во Маричанска населба со вкупна должина над 600 метри. ➡️ Општина Пробиштип за овој проект распиша јавна набавка...

Свети Николе добива нова противпожарна станица (ФОТО)

Во полн ек се одвиваат градежните активности околу изградбата на новата противпожарна станица во нашето Свети Николе. Нашата општина за прв пат добива нова, модерна...
error: Content is protected !!