16.8 C
Skopje
петок, септември 17, 2021

Македонија COVID-19 Статистика

185,450
Вкупно заболени
Updated on 17/09/2021 04:57
6,367
Вкупно починати
Updated on 17/09/2021 04:57
12,984
Моментално активни
Updated on 17/09/2021 04:57

ФОТО+ВИДЕО: Страшните сцени од пожарот во Пијaнец потoчно во с.Тработивиште

Страшно за гледање како огнените јазици голтаат се пред себе, боровата шума која е бели дробови на овој регион години ќе тррбаат да...

ПОРТОКАЛОВА ФАЗА, КОЛАПСИ НА УЛИЦА, МОЗОЧНИ УДАРИ, ИНФАРКТИ: Брзата помош интервенира и до 100 пати за 24 часа, топлиот бран критичен за хроничните болни

Во моментов Македонија е во алертна портокалова фаза, проследена со исклучително високи температури кои ја креваат живата на термометрот и до 43 степени. Ваквите...

МАКЕДОНИЈА

Велешани со голема поддршка за Коциќ и Николов (ФОТО)

Кандидатот за градоначалник на Велес само што сподели: Попладневна прошетка заедно со Марјанчо и Даница. Пријатни разговори со голем број на граѓани со кои се...

(ФОТО) Грижата за најмладите е наша дожлност и обврска – нов детски забавен парк во Македонска Каменица

Грижата за најмладите, безбедноста и нивниот правилен развој се наша должност и обврска, рече градоначалничката на Македонска Каменица, Соња Стаменкова. Новиот детски забавен парк, креиран...

Тоа што на никој не му успеа, денес е реалност: Штип го затвора прашањето со водоснабдување на градот преку најновата технологија

Премиерот на државата Зоран Заев денес беше на посета во Штип, каде беше и министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. Бочварски кој беше...

Илиевски се приклучи на кампањата: Заокружи НЕ за насилство врз жените во политиката

Кандидатот за градоначалник во Куманово од редовите на СДСМ, Оливер Илиевски денес се приклчи на кампањата „Заокружи НЕ за насилство врз жените во политиката”....

РЕГИОН

НАСТАНАЛ ХАОС: Итно прекинат настапот на Наташа Беквалац на сплав во Белград

Пејачката Наташа Беквалац по паузата поради пандемијата со коронавирусот сношти (02.06) го одржа својот првиот настап на еден белградски сплав. Сведок кој бил на лице...

Поради сериозноста со новозаболени од корона вирусот: Затворени границите кај нашиот северен сосед Србија

Србија ги затегнува правилата за влез во државата. Граничните рампи ќе бидат подигнати само за целосно вакцинираните против Ковид-19, одлучи Кризниот Штаб. За...

Хероина, одгледала седум сина, живеела тешко, немале ништо– еве како денес живее оваа мајка

Целиот свој живот Јованка Ѓуриќ била многу скромна и никогаш немала никакви барања. Многу се борела за своите седум сина да им обезбеди се,...

Захариева: Бугарија со месеци предлага заседание

Имаме сериозни контакти на оваа тема. Се обидуваме да подготвиме предлог протокол на комисијата. Во неа има конкретни работи – историската комисија, да не...

(ВИДЕО) ТЕНЗИЈАТА РАСТЕ: Полицијата го возврати ударот – демонстрантите за момент се повлекоа

Ескалираше состојбата на протестите за „Монструм“. Поединци од протестот се обидуваа да предизвикаат инциденти. Екипата на МИА беше нападната на протестот, по што привремено беше...

Тешка судбина на мајка на три деца која почина од премрзнувањe

Ивана Ј. (34), мајка на три деца, почина од смрзнување во понеделникот во селото Леце кај Медвеѓе, а нејзиното тело било пронајдено откако неколку...

Бугарија со олеснување делумно : Учениците и студентите од Македонија ќе можат да влегуваат во Бугарија без ПЦР тест

На учениците и студентите од Македонија, од Грција, од Турција, од Србија и од Романија кои патуваат дневно или барем еднаш неделно во Бугарија...

Најнова вест: Обид за државен удар во Србија – ова се деталите

Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека прислушувањето на претседателот на државата и членовите на неговото семејство е практично државен удар. Во интервју за Блиц,...

СВЕТ

(ВИДЕО) ХОРОР: Човек уbил двајца извршители затоа што сакале да му ја исфрлат фамилијата на улица

Трагична вест пренесуваат повеќе светски медиуми. Еден човек од Сочи уbил двајца извршители откако дошле да го истераат неговото семејство од нивната куќа, изјави извор...

(ВИДЕО) КАБУЛ во моментот: Цивили лежат на земја, медиумите пренесуваат дека има жртви

Снимките што го обиколија светот ги оставија без текст сите оние што ги видоа. Исплашените Авганистанци се обидуваат да се качат во авион, Американците...

Отворен оган од страна на американската војска на аеродромот во Кабул – причината е предупредувачка

Американската војска отвори предупредувачки оган во воздух откако на аеродромот во Кабул се појавила група луѓе на пистата за полетување, кои се обидуваат да...

Трагедија близу езерото: Осум лица загинаа, 10-тина се повредени во сообраќајната несреќа што се случи утрово во Унгарија

Осум лица загинаа, а десетици се повредени во автобуска несреќа во Унгарија, соопшти полицијата. Во автобусот имало повеќе од 50 патници, објави агенцијата МТИ. Автобусот се...

КОЛУМНИ

Статија на Дарко Тодоровски: Игрите на САД со „лошите момци“ од Блискиот Исток

Статија на Дарко Тодоровски Игрите на САД со „лошите момци“ од Блискиот Исток Ширум светот, поточно од Источна Европа и на Балканот, Пентагон купил оружје...

Нано Ружин: Бајден ќе ја врати моќта на Америка на Балканот

Бајден во балканскиот лонец: „Америка ке се врати на меѓународната сцена“ е слоганот кој во хор го повторуваат европските политичари и аналитичари во Берлин,...

Kрајот на Трампизмот

Политичкото самоубиство на Трамп - крајот на Трампизмот Со настаните на 6-ти јануари Доналд Трамп изврши политичко самоубиство и и нанесе големи штети на...

АЛО ГРАДОНАЧАЛНИК

ВИДЕО

(ВИДЕО)Еден од најнеобичните голови сезонава се шири на социјалните мрежи

На чилеански фудбалски натпревар од пониската лига, куче истрча на теренот, но никој не го забележал. Играчот изведе слободен удар и ја смени одбраната,...

Вознемирувачко: Син го снимил татко си како умира, тврди дека во ОВОЈ момент душата го напушта телото (ВИДЕО)

Пред три години, Американецот Марк Нунан од Мисури објави вознемирувачко видео на Јутјуб од последните минути од животот на неговиот татко, Џозеф Денис (89). Видеото,...

ВИДЕО:Најдобриот светски тенисер направи ново шоу на социјалните мрежи

Синоќа помладиот брат на Новак Ѓоковиќ, Марко го прослави 30 –тиот роденден, а на социјалните мрежи се појави интересно видео од забавата. Во видеото објавено...

ВИДЕО: По 20 години во егзил, cвечен пречек на талибанcките водачи

По 20 години во егзил, со воен транспортен авион на катарските воздухопловни сили во Авганистан слета талибанскиот водач Абдул Гани Бардар заедно со други...
error: Content is protected !!